back to top

Mujčinović: Na rubu kolotečine do istinskog zadovoljstva

mujčinović: na rubu kolotečine do istinskog zadovoljstva-“Za mene umjetnost predstavlja slobodu izražavanja i kreativnosti te međusobnu povezanost sa svijetom.”

Haska Mujčinović je jedna od onih koja se bavi slikarstvom, a nema akademsko zvanje.  Već godinama istrajava u likovnoj umjetnosti. Ona je završila Historiju na Filozofskom fakultetu Univeziteta u Tuzli. Uveliko radi svoje izložbe radova. Navodi da ljubav prema slikanju gaji još od ranog djetinjstva kada je slikala prirodne ljepote koje su je uvijek fascinirale i inspirisale.

“Počelo je sve još u osnovnoj školi. Kasnije sam shvatila da sam već u tom dobu posvećivala znatno više pažnje i vremena ilustraciji nekih prića na času bosanskog jezika i književnosti, nego ostala djeca.”, priča nam Haska, te dodaje  kako je njen talenat za likovnu umjetnost otkrio nastavnik likovne kulture.

Slikarstvo kao sloboda izražavanja

“Za mene umjetnost, u mom slučaju slikarstvo,  predstavlja slobodu izražavanja i kreativnosti te međusobnu povezanost sa svijetom.” kaže ona

Zapravo , “ važno je naći način i slobodno se izraziti”. Ona smatra da je sloboda “sveta” a cilj umjetnosti oslobođenje. Umjetnost je oduvijek  predstavljala specifičan način, putem kojeg se čovjek može slobodno izraziti, ali i način “zadiranja” u svoje svjetove, te mogućnost “dubinskog” pogleda na cjelokupnu stvarnost.  –

Edukacija je neophodna – nema tačnog odredišta

Pored postojanog dara i osjeta za ovaj vid umjetničkog stvaralaštva, ona ističe kako se konstantno edukuje, zahvaljujući Internetu kojem pristupa na “pametan” način;

“Što se tiče edukacije, ona je dio procesa učenja i obrazovanja, neophodna je kako bi smo se razvijali. S obzirom da su informacije u savremenom svijetu na dohvat ruke, zahvaljujući internetu, dosta sam istraživala i time usavršavala svoje vještine uz pomoć tih saznanja.”

Ona sebe još ne smatra kompletno formiranim umjetnikom, niti misli da postoji neko tačno “odredište”, ona vjeruje da može još više i drugačije.  Ističe da je ponosna jer je uspjela sa svojim radom izaći  “van zidova”.

“Najprije sam slike počela izlagati na Instagram i Facebook platformu pod nazivom HM art. (https://www.facebook.com/umjetnickeslikeHas.Art/). Zatim sam otišla korak dalje, ponosna sam što sam sa svojim radom izašla van zidova. Uspjela sam napraviti prvu izložbu svojih radova u Živinicama, tačnije u BCC-u,  koja je bila otvorena za posjetitelje šestdeset dana. Također, imam i saradnju sa Atelierom u Tuzli, koji se nalaze u Omegi, Ostvarila sam i vanlokalne suradnje sa ljudima, udruženjima i ateljeima. Trenutno uspostavljam nove saradnje u koje vjerujem i radim na drugoj izložbi koja će uskoro biti realizovana.” priča Mujčinović i dodaje kako je  bitno  “odvažiti se i početi djelovati”.

Također, ona otvarruje i ličnu suradnju sa ljudima, slike radii  po narudžbi, te priča samo o pozitivnim reakcijama ljudi ,

“Nailazim uglavnom na pozitivne reakcije klijenata, a pretežno ono što oni traže jesu bosanski tradicionalni i historijski motivi – što ujedno meni predstavlja dublju povezanost zbog moje profesionalne  orijentacije. Ali i sa sve češćim željama naslikane mrtve  prirode.”

Profesionalci ne zarađuju jer im slike nisu komercijalne

“Neki kažu; ako zarađuješ od umjetnosti, onda si profesionalac, ukoliko ne, onda si amater. No, mnogi profesionalci ne zarađuju je im slike nisu komercijalne. – zaključuje Mujčinović, dodaje da je drugi aspekt trebao biti ii jedini kriterij, a to je posvećenost radu, te nije bitno “jesi li zaradio”, nego “koliko si posvećen”, upravo posvećenost donosi rezultate.

A da li se od slikarstva može živjeti? Mujčinović pojašnjava kako je nemoguće.-“ Da budem iskrena od samog slikarstva se baš ne može živjeti.  Danas ne poznajem nijednog slikara da živi isključivo od svog umjetničkog stvaralaštva. Bitno je imati primarni posao i sigurne prihode, a slikarstvo ide iz ljubavi- dodatno.”

“Rekreativno bavljenje slikarstvom pozitivno utiče na zdravlje ljudi. A ako dublje uđemo u stvaralaštvo, svakako bi trebalo spoticati očuvanje kulture slikanja”, govori ona./Rabija Numanović/

 

 

www.zivinice.ba

Drugi upravo čitaju