back to top

Šest monografija o prošlosti BiH promovirano u Tuzli | .

Ukupno šest monografija, izdanja Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu promovirano je danas na Univerzitetu u Tuzli, u organizaciji Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta. Sve knjige štampane su tokom 2021. i 2022. godine i predstavljaju vrlo vrijedno naučno štivo za istraživače prošlosti Bosne i Hercegovine.

Institut za historiju je jedan od 5 naučno-istraživačkih instituta koji već 63 godine djeluje u okviru Univerziteta u Sarajevu, a posebnu pažnju posvećuje izdavačkoj djelatnosti. U decembru širom Bosne i Hercegovine promovira šest knjiga koje tematiziraju nacionalnu prošlost  od srednjeg vijeka do kraja devedesetih godina.

  • U 2021. i 2022. se možemo pohvaliti sa 17 novih publikacija, a posebno je bila plodonosna 2021. sa 12 publikacija. I evo u ovoj godini smo odlučili da izađemo malo na teren u naše kulturne i naučno-obrazovne institucije. Danas smo u Tuzli i Gračanici. To nam je deseta promocija ove godine, kazao je za RTVTK dr. sci. Sedad Bešlija, direktor Instituta za historiju UNSA.

Među danas promoviranim knjgama su doktorat Enesa Dedića, koji tretira pitanja Bosanskog kraljevstva i Srpske despotovine, knjiga rahmetli Kemala Bašića koja nosi naziv Zvornički sandžak u 17. stoljeću, knjiga Muhameda Nametka o bankarstvu u Autrougarskom periodu,  knjiga Sonje Dujmović o historiji djetinjstva od 1878. do 1941. godine, zatim doktorat uobličen u političku biografiju Branka Mikulića autorice Dženite Sarač-Rujanac, te knjiga Hane Younis naslova „Biti kadija u kršćanskom carstvu“ koja proučava rad šerijatskih sudova u Austrougarskom periodu.

  • Tako da je knjiga pisana za šire mase. Već je uvrštena kao udžbenik na Pravnom fakultetu UNSA. Koristi se i na Filozofskom fakultetu, ali je zaista pisana za sve one koji žele da upoznaju kako je bilo biti kadija u jednoj kršćanskoj monarhiji u smjeni carstava i smjeni stoljeća, kaže Hana Younis, autorica knjige.

Institut za historiju godišnje štampa i dva naučna časopisa u čijem kreiranju učestvuju i profesori Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, domaćina današnje promocije.

  • Ali isto tako i Odsjek za historiju ima svoju izdavačku djelatnost. Upravo je u pripremi časopis Historijska misao koje izdaje Odsjek za historiju i Društvo za historiju TK. U samom časopisu pojavit će se i nekoliko radova mlađih kolega, naših studenata drugog ciklusa našeg Fakulteta, naglašava doc. dr. Mersiha Imamović, voditeljica Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta UNTZ.

Nakon Tuzle, promocija šest monografija Instituta za historiju upriličena je i u Gračanici.

rtvtk.ba

Drugi upravo čitaju