back to top

Da li je presuda članovima “Ravnogorskog pokreta” početak osude ideologija koje su u BiH izazvale najveće ratne strahote? | .

Sud Bosne i Hercegovine osudio je tri člana „Ravnogorskog pokreta“ na po pet mjeseci zatvora za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti na području Višegrada i okoline u martu 2019. godine. Važna je jer je prva ovakvog karaktera u BiH, no, da li je ova presuda početak osude ideologija koje su u BiH dovele do agresije, ratnih zločina, teških zločina protiv čovječnosti i genocida?

Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja “Žena – žrtva rata“, kaže da je presuda „Ravnogorskom pokretu“ historijska i da je prva presuda koja se odnosi na izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti. Iako visinom kazne nisu zadovoljni, smatraju da je Sud BiH osudio ideologiju koja je pozivala na ponovne sukobe u BiH.

  • Ja mislim sa ovom presudom da će se staviti tačka na dalju ovakvu ideologiju onih koji su bili izvršitelji u prethodnoj agresiji na BiH, ali i danas pokušavaju to realizovati na terenu i ponovo pozivati na klanje. Jer kad vam neko u vašem gradu kaže da će „ponovo teći krvava Drina“ onda vam sve govori – kaže Hasečić.

Psiholog Bojan Šošić za . kaže da donošenje ovakve presude treba pozdraviti, ali treba žaliti što takve stvari nisu postale neupitno pravilo znatno ranije. Veličanje ratnih zločina i genocida služi, dodaje Šošić, održavanju rezultata tih zločina.

  • Ono čega se treba najviše plašiti, odnosno tome stati u kraj, jeste da su takva ponašanja dio ciklusa koji može značiti uvod u politiku koja vodi novim takvim i ratnim zločinima, pa i genocidu. Dakle, to je ono što povratnici i bilo ko zdravog razuma ne može da podrži i mora shvatiti kao nešto neprihvatljivo – ističe Šošić.

A neprihvatljivo je negativno izraživanje sa predrasudama, smatra i advokat Damir Alić te dodaje da se presudom ostvaruju ciljevi generalne prevencije, te šalje poruka da je zabranjeno ponašanje koje može da izazove nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju.

Ovo je prva presuda takvog karaktera u BiH i kao što je sutkinja Azra Miletić rekla: „To što nije došlo do incidenta, ne znači da nije došlo do uznemirenja stanovnika Višegrada“ postrojavanjem četničke jedinice i pjevanjem četničkih pjesama i svakog drugoh izražavanja koje izaziva nacionalnu, vjersku ili rasnu netrpeljivost u BiH.

Alić je stava da će presuda spriječiti održavanje skupova, poput onog u Višegradu.

  • Presuda od 5 mjeseci je adekvatna i dobra je sankcija, ali je problem što se ta presuda može zamijeniti novčanom kaznom ili se može zamijeniti kućnim zatvorom sa elektronskim nadzorom i što će vjerovatno biti učinjeno, ali žrtve ovakvih krivičnih djela su mogle dobiti satisfakciju ovakvom presudom – dodaje Alić.

Podsjećamo, trećestepeno vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je presudu kojom su Dušan Sladojević, Slavko Aleksić i Risto Lečić osuđeni na po pet mjeseci zatvora za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti na području Višegrada i okoline u martu 2019. godine. Ova presuda je konačna i na nju ne postoji mogućnost žalbe.

rtvtk.ba

Drugi upravo čitaju