back to top

Za podršku poljoprivredi na području TK ove godine 12 800 000 KM | RTVTK

Za podršku poljoprivredi u prošloj godini prvobitno je bilo planirano   8 250 000 KM. U prvom rebalansu je odobreno još 2 650 000 , a u drugim rebalansu dodatna dva miliona za nabavku stočne hrane u cilju ublažavanja posljedica suše, tako da je na raspolaganju bilo 12 800 000. Međutim, da bi svi koji su ostvarili pravo na podršku mogli dobiti finansijska sredstva odobreno  je još 405 000 maraka. Ako se tome doda i izdvajanje 650 000 KM za sufinasiranje nabavke mineralnih đubriva, od čega je svaka lokalna zajednica na području TK dobila po 50 000 KM, ukupna izdvajanja za poljoprivredu na području TK u 2022. godini iznosila su 13  855 000 KM.  Budžetom TK za 2023. godinu za podršku poljoprivredi je predviđeno 12 800 000 KM.  “Na poziciji podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju planiran je iznosu 12 800 000 KM bez opterećenja neizmirenih obaveza iz prethodnog perioda. Ono što je pozitivno iz 2022.  jeste da će do kraja januara biti izmirene sve obaveze poljoprivrednim proizvođačima koji su ostvarili pravo na novčanu podršku u 2022.”, rekao je pomoćnik ministra za poljoprivredu i veterinarstvo  Samid Šarac.

Program Federalne podrške poljoprivredi još nije donesen, a kada bude, TK će imati rok 30 dana da donese svoj program raspodjele novčanih podrški za one proizvodnje koje nisu obuhvaćene Federalnim programom. Strateške proizvodnje za Tuzlanski kanton su proizvodnja mlijeka, krošnjasto voće, jagode i kornišoni.

 “Ono što je interesantno u biljnoj proizvodnju, a nije predmet Federalne podrške je proizvodnja kornišona. Kornišon je jedna od starteških proizvodnji na području jer zahtijeva male sjetvene površine. Ne smijemo zanemariti činjenicu da je područje TK sa usitnjenim parcelama i mislim da zato moramo održat te proizvodnje”, dodao je Šarac.

Ni ostala poljoprivredna proizvodnja neće biti zapostavljena. Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK saopšteno je da će posebna pažnja biti posvećena proizvodnji mlijeka uzimajući u obzir nezadovoljstvo proizvođača zbog poskupljenja repromaterijala, stočne hrane i niskih otkupnih cijena. Proces proizvodnje pilećeg mesa na području TK i potpunosti je zaokružen od farmi, klaonica, do otkupa.

rtvtk.ba

Drugi upravo čitaju