back to top

Muzika kao pokretač promjena! Priča o Nedimu Tinjiću i akustikUm-u

Muzika ima moć da spaja ljude, ruši barijere i stvara prilike tamo gdje ih ranije nije bilo. Međutim, u tradicionalnim obrazovnim sistemima često nije dostupna svima pod istim uslovima.

To je jedna od stvari koju je primijetio Nedim Tinjić, muzičar, aktivista i osnivač udruženja akustikUm muzička omladina Bosne i Hercegovine. Njegova vizija nije bila samo omogućiti mladima da se bave muzikom, već stvoriti cijelu zajednicu u kojoj će mladi učiti, dijeliti znanje i rasti zajedno. Kroz ovu organizaciju, stotine mladih su kroz godine dobili priliku da se izraze, pronađu svoju muzičku strast i aktivno doprinesu društvu.

Ali, put do ove tačke nije bio jednostavan – bio je to rezultat lične strasti, posvećenosti i prepoznavanja potrebe da se nešto promijeni.

Od metala do klasike: Nedimov lični muzički put

Prije nego što je postao lider jedne od najuticajnijih nevladinih muzičkih omladinskih organizacija u Bosni i Hercegovini, Nedim Tinjić je bio samo dječak sa velikom ljubavlju prema muzici. Njegova muzička putanja bila je raznovrsna – od tvrdih rifova heavy metala do kompleksnih harmonija klasične muzike. Ova širina u muzičkom interesovanju bila je temelj njegovog kasnijeg rada, jer ga je naučila da muzika nije ograničena stilovima, tehnikama ili pravilima – ona je univerzalni jezik dostupan svima.

„Oduvijek sam se bavio muzikom i to kroz različite forme i muzičke stilove, od hard metala do klasične muzike“, kaže Tinjić. te dodaje da je se od tada pojavila želja i nastojanje da promoviše kroz svoj rad pravo na muziku kao osnovno ljudsko pravo.

”Mislim da svako treba da koristi i uživa u svemu što muzika nosi sa sobom, odnosno u bavljenju muzikom.“ Ova misao postala je temelj za ono što će kasnije postati akustikUm organizacija koja će stvoriti prostor gdje će svi, bez obzira na formalno obrazovanje ili iskustvo, imati priliku da sviraju, uče i napreduju.

Rađanje ideje: Potreba za promjenom

Kao muzičar i pedagog, Nedim je shvatio da tradicionalni obrazovni sistem često isključuje mlade koji žele da se bave muzikom. Formalno muzičko obrazovanje dostupno je samo onima koji prođu kroz institucionalne programe, a mnogi talentovani mladi ljudi nemaju priliku da se muzički izraze zbog finansijskih, logističkih ili drugih ograničenja.

”Uvidio sam da metode formalnog obrazovanja često isključuju mlade iz bavljenja muzikom“, objašnjava Tinjić.

„Zato smo moji prijatelji i ja odlučili da pokrenemo udruženje pod nazivom akustikUm, koje bi nudilo neformalnu edukaciju, promovisalo međuvršnjačko učenje i okupilodesetine mladih muzičara spremnih na nesebičan rad u našoj lokalnoj zajednici.“ U početku je to bila mala inicijativa, ali vrlo brzo, zbog entuzijazma i potrebe mladih za ovakvim prostorom, akustikUm je postao mnogo više od obične škole – postao je pokret.

Pokazivanje njegovih ličnih dilema i izazova

Nedim se suočavao s mnogim izazovima pri osnivanju akustikUm-a, od nedostatka financijskih sredstava do otpora tradicionalnih obrazovnih sistema. No, sve to nije ga spriječilo. Svaka prepreka postala je prilika da pokaže kako strast i predanost mogu stvoriti prostor za rast i promjenu.

Kako se organizacija širila, a broj mladih koji su učestvovali u njenim programima rastao, postalo je jasno da neformalna inicijativa više nije dovoljna. Bilo je potrebno stvoriti pravni subjekt koji će zaštititi i zastupati mlade muzičare, omogućiti im pristup resursima i osigurati dugoročnu održivost programa.

”Već smo imali dosta međunarodnih veza i bilo je logično da osnujemo organizaciju koja će pružiti mladima sigurno mjesto za rad“, kaže Tinjić. Tako je akustikUm postao registrovana organizacija, čime su se otvorile nove mogućnosti za saradnje, projekte i finansijsku podršku.

Nedimovi glavni ciljevi sa organizacijom

Nedimov cilj nije samo podučavanje muzike – to je društvena misija. Organizacija se zasniva na tri ključna principa: Pravo svake mlade osobe na muziku – Bez obzira na socijalni status, svako treba da ima priliku da svira, pjeva i razvija muzičke talente. Besplatno obrazovanje – Znanje treba biti dostupno svima, bez finansijskih barijera. Socijalizacija i afirmacija mladih umjetnika – Muzika nije samo individualna aktivnost, već sredstvo povezivanja i zajedničkog stvaranja.

Kako doprinosi zajednici

AkustikUm nije samo škola muzike – to je organizacija koja aktivno doprinosi lokalnoj zajednici.

„Uprotekla dva mjeseca organizovali smo 16 besplatnih nastupa“, ističe Tinjić. Nijedna javna ustanova u regiji ne može se pohvaliti ovakvim angažmanom. Jedan od najznačajnijih projekata organizacije akustiKum je BalsiKa, međunarodna inicijativa koju akustikUm realizuje u saradnji sa francuskom organizacijom Ballade. Svake subote u 17:00 organizuju javne probe orkestra, na koje može doći bilo ko – bez obzira na prethodno muzičko iskustvo. Ovaj program promoviše međuvršnjačko učenje, jer su istraživanja pokazala da mladi najbolje uče jedni od drugih. Kroz besplatne koncerte, radionice i nastupe, akustikUm ne samo da pruža mladima priliku da nastupaju, već i obogaćuje kulturni život zajednice.

Osim BalsiKe, Nedim je jedan od inicijatora još mnogo projekata od kojih su neki: Rock škola za djevojčice – osnaživanje mladih djevojaka kroz muzičko obrazovanje. Podrška djeci i mladima sa smetnjama u razvoju – inkluzivni program koji omogućava svima da učestvuju u muzičkom stvaralaštvu. Ethno BiH – festival mladih – okupljanje muzičara iz različitih kultura i promovisanje muzičke raznolikosti svake godine.

Povezivanje s ličnim iskustvom

Iako je akustikUm postao prepoznatljiv po svojim projektima, Nedim je svoju strast prema muzici uvijek doživljavao kao ličnu misiju. Inspiraciju nije crpio samo iz formalnog obrazovanja, već iz vlastitih iskustava, suočavanja s izazovima i želje da promijeni način na koji mladi pristupaju muzici. Za njega, muzika nije samo način izražavanja – ona je alat za društvenu promjenu. Kroz akustikUm, nije samo želio mladima omogućiti pristup instrumentima, već im je želio pokazati da su sposobni da preuzmu odgovornost za vlastiti kreativni put.

Budućnost: San o samostalnosti mladih muzičara

Nedimov krajnji cilj nije bio samo pokrenuti organizaciju, već inspirisati mlade ljude da preuzmu inicijativu.

„Želim da vidim mlade koji su samostalni, hrabri i spremni na nove ideje“, kaže Nedim, naglašavajući važnost samostalnosti. Nedim Tinjić i akustikUm dokaz su da muzika može biti mnogo više od umjetnosti – ona može biti alat
za obrazovanje, povezivanje i društvenu promjenu.

(Piše: Dani Trutović, učenik 2. razreda Srednje savremeno umjetničke škole Tuzla/ Foto: Facebook)

Drugi upravo čitaju